repo

Jako że budowanie pakietów* deb* idzie mi na OBS topornie – gdyż skrypt formatujący raz prawidłowo a częściej nie prawidłowo prze budowywuje plik *.orig.tar.gz – Ubunciarzy nie uszczęśliwię.

Za to budowanie plików rpm idzie całkiem całkiem. Tylko jeśli buduje ‘rpema’ lokalnie to dowolnie mogę utworzyć katalog w systemie plików. Czy to w ‘/opt’, ‘/usr/local’ czy w końcu ‘/usr’.

Natomiast w OBS ten numer nie przejdzie. I tak wszelkie pliki graficzne instaluję od teraz w /usr/share/pixmaps’, tu mogę. Tylko jak to wygląda, wolałbym choćby w ‘/usr/share/arkanoid/img’.

Dla ciekawskich zamieszczam link do mojego repo na OBS. Repozytorium jest podpisane kluczem GPG, postaram się aby nie znikło. Kod tam zawarty kompilowany jest dla Leap 15.3. Jest tam póki co jedynie prosta gra Arkanoid, właśnie ją połatałem.


sudo zypper addrepo https://download.opensuse.org/repositories/home:przem:app/15.3/home:przem:app.repo

sudo zypper refresh

sudo zypper install arkanoid

Do repozytorium dodałem jeszcze ‘tapetybing’, czyli jednoprzebiegowy skrypt Pythona pobierający z serwisu Bing zdjęcie dnia, a następnie ustawia owe zdjęcie jako tło pulpitu. Testowano w Gnome Classic, Window Maker, Trinity. Zakres menedżerów jest szerszy, jednak z doświadczenia wiem że różnie się przedstawiają. Raz z małej a raz dużą literą. Skrypt został napisany na podstawie informacji znalezionych w internecie a następnie scalonych w całość. Serwis publikuje fotografie w godzinach pomiędzy 10:00 a 11:00, jeśli pobranie fotografii zakończy się niepowodzeniem z winy serwera, wówczas tło nie zostanie zmienione (jeden przebieg). Aczkolwiek możliwa jest ręczna zmiana w Menu lub konsoli wpisując: bing.py

Link prowadzi do strony opensuse z opcją dodania repozytorium (o ile nie dodano wcześniej), lub pobrania pojedynczego pakietu.

https://software.opensuse.org//download.html?project=home%3Aprzem%3Aapp&package=tapetybing
[size=3]
[/size] Wpisuje się automatycznie do autostartu, jednak aby tapeta zmieniła się następnym razem, należy wyłączyć komputer a nie tylko uśpić. Świeżo po instalacji dobrze odpalić go ręcznie – muszę to jeszcze dopracować !

Uczyń swój pulpit piękniejszym !

Po dodaniu repo wpisz:

zypper se tapetybing

albo:

zypper if tapetybing

         W Plazmie niedziała !

Nie wiem kim trzeba być, aby zbudować pakiet deb na OBSie. Co prawda innym się to udaje, ale nie mi. Trzeba do tego ogromnej cierpliwości, gdyż budowanie debów w SUSE stoi prawdę powiedziawszy na głowie !

Na otarcie łez zbudowałem za to pakiety dla Fedory (34), jednak tu z kolei na stronie SUSE brakuje informacji jak dodać repozytorium. Jest tylko pobieranie „ręczne”. Poniżej znajduje się ten magiczny wpis (tylko dla Fedory !)


sudo dnf config-manager --add-repo https://download.opensuse.org/repositories/home:przem:app/Fedora_34/home:przem:app.repo

sudo dnf search arkanoid
sudo dnf search tapetybing

sudo dnf install arkanoid tapetybing

Po wydaniu polecenia config-manager menedżer pakietów zapyta się o potwierdzenie dodania repozytorium oraz o zgodę na dodanie klucza GPG – myślę że wiesz co masz zrobić.
Jeśli aplikacje się znudzą można je odinstalować, i wyłączyć również repozytorium.


sudo dnf remove arkanoid tapetybing

sudo dnf config-manager --set-disabled home_przem_app

Gdybyś jednak zapragnął włączyć repozytorium ponownie, nic nie stoi na przeszkodzie…


sudo dnf config-manager --set-enabled home_przem_app

Usilnie próbuję zbudować pakiet deb w serwisie OBS, jednak wszelkie próby, spalają na panewce. Skrypt formatujący* /usr/lib/build/debtransform* w wyniku swojego dzialania, całość archiwum ze źródłami umieszcza w* diff-ie. *Łącznie z grafiką, ikonami czy czym tam jeszcze. I przy łataniu wychodzi ZONK! Nie wiem jak to ugryźć, i co robię źle.

Na stdio dostaję na koniec to:  83s] dpkg-source: info: using source format '1.0'
  83s] dpkg-source: info: building tapetybing using existing tapetybing_0.10.orig.tar.gz
  83s] dpkg-source: info: building tapetybing in tapetybing_0.10-1.diff.gz
  83s] dpkg-source: error: cannot represent change to debian/tapetybing-0.10-1/icon/bing.ico: binary file contents changed
  83s] dpkg-source: error: cannot represent change to debian/tapetybing-0.10-1/icon/bing.png: binary file contents changed
  83s] dpkg-source: error: unrepresentable changes to source
  83s] dpkg-buildpackage: error: dpkg-source -b . subprocess returned exit status 1

Wydaje mi się, że na OBS nie da rady zbudować czegoś innego niż serwer, usługa, czy program konsolowy. Mam na myśli pakiety deb.

przem,

trochę nie wiemy o czym jest ten wątek. Z jednej strony mówisz, o tym że budujesz repo z drugiej strony o problemach z pakietami deb, po czym przechodzisz ogólnie do używania OBS…

Trzymajmy sie zasady: jeżeli jest problem, który chciałbyś przedyskutować - otwórz wątek. Zrozumiały temat wątku, też by się przydał.

Jeżeli chciałbyś opisać swoją przygodę z danym komponentem, to blog dostęþny na Forum, może być lepszą formą przekazu.

Ten wątek zamykam.