Po ostatniej aktualizacji nie mam wi-fi

Witam :slight_smile:

Jestem tutaj nowy na forum. Dzisiaj była aktualizacja kernela na 5.16.5 i po tej aktualizacji przy starcie z tego jądra nie uruchomiła mi się sieć wi-fi. Sterownik do niej do broadcom-wl. Poprawnie ładuje się z jądrem 5.16.4 i z tego korzystam. Jednak proszę o informację podłączyć ten sterownik do najnowszego jądra.
[KOD] # zypper se broadcom-wl
Wczytywanie danych repozytorium…
Switchowanie zainstalowanych pakietów…

[FONT=monospace]**#** zypper se broadcom-wl
Wczytywanie danych repozytorium...
Odczytywanie zainstalowanych pakietów...

S  | Name                              | Summary                                               | Type
---+-----------------------------------+-------------------------------------------------------+----------------
i+ | broadcom-wl                       | Wireless driver for Broadcom 43xx series of chips     | pakiet
   | broadcom-wl                       | Wireless driver for Broadcom 43xx series of chips     | pakiet źródłowy
   | broadcom-wl-debugsource           | Debug sources for package broadcom-wl                 | pakiet
i  | broadcom-wl-kmp-default           | Wireless driver for Broadcom 43xx series of chips     | pakiet
   | broadcom-wl-kmp-default-debuginfo | Debug information for package broadcom-wl-kmp-default | pakiet
   | broadcom-wl-kmp-pae               | Wireless driver for Broadcom 43xx series of chips     | pakiet
   | broadcom-wl-kmp-pae-debuginfo     | Debug information for package broadcom-wl-kmp-pae     | pakiet


[/FONT]

Z tego co się orientuje to moduł broadcom-wl należy zainstalować samemu: https://software.opensuse.org/package/broadcom-wl czyli z repozytorium społeczności, widocznie zmiany w nowszym kenelu nie są jeszcze uwzględnione w module. Uroki korzystania z Tumbleweed. Naprawdę współczuję… Chyba że dysponujesz pakietem źródłowym modułu oraz nagłówkami jądra, więc możesz pokusić się o przebudowę modułu.

Jednak nie tak prędko, gdyż jeśli zajrzeć do “pierwszego lepszego” użytkownika OBS np: https://build.opensuse.org/package/show/home%3A-miska-%3Aarm/broadcom-wl można zauważyć że ostatnie łaty pochodzą z sprzed 4 lat a na domiar złego aktualna kompilacja dla Tumbleweed ma nierozwiązane zależności. Więc jeśli byś chciał rzeczywiście przebudowywać pakiet samemu, sukces byłby wątpliwy. Myślę że po prostu pozostaje Tobie przeczekać na poprzedniej wersji kernela, i modlić się do bogów ot to, żeby zypper nie usuną zbyt wcześnie owej starszej wersji.
Pozdrawiam

*Nie wiem, nie znam się, mam inny sprzęt ale…
*

@Kx_liner, spróbuj załadować na razie system z jądrem, w którym sterownik działa poprawnie. Następnie spróbuj rozpoznać własciwy moduł:

lsmod

Następnie spróbuj go usunąć i dodać ponownie:

rmmod nazwa
modprobe nazwa

Spodziewaj się zależności. U mnie taka sesja wygląda tak:


root@x260:~# rmmod iwlwifi 
rmmod: ERROR: Module iwlwifi is in use by: iwlmvm
root@x260:~# rmmod iwlmvm
root@x260:~# rmmod iwlwifi 
root@x260:~# lsmod | grep wifi
root@x260:~# modprobe iwlmvm
root@x260:~# lsmod | grep wifi
iwlwifi               315392  1 iwlmvm
cfg80211             1036288  3 iwlmvm,iwlwifi,mac80211
root@x260:~# 

Przyda CI się również identyfikacja karty sieciowej ot choćby:

lspci

lub lepiej - to polecenie od razu powinno pokazać Twój moduł:

inxi -na

Gdy będziesz wiedział, jak nazywają się potrzebne modłuły w Twoim przypadku, to spróbujemy ich poszukać i ustalić, czemu się nie ładują.