Leap 15.1 + Huawei Matebook 13 = piekarnik

Witam,

Mam ogromny problem z openSuse Leap 15.1. Zainstalowałem go sobie na laptopie Huawei matebook 13 (2019), hybryda intel/nvidia i niby wszystko działa dobrze, poza tym że, niestety laptop piekielnie się grzeje. Taki problem nie występuje ani na Win 10 ani Manjaro Linux ani na Ubuntu 19.10.
Co jest z tym suse że robi mi piekarnik z laptopa? Próbowałem aktualizować kernel, plasme zaktualizowałem do 5.18, wyłączałem indeksowaniee plików w KDE< potem zmieniłem DE z ciekawości na GNOME i nadal to samo. Nic nie pomaga.
Ten OS po prostu tak ma? Na komputerze naprawdę,może nie być zupełnie nic uruchomione, żadna aplikacja a on się grzeje i wentylatory chodzą jak szalone.

Może ktoś wie jak to naprawić. W innym wypadku trzeba będzie wracać do Manjaro i może poczekać na Ubuntu 20.04, a szkoda bo szukałem stabilnego distro i suse mi się bardzo spodobało no ale te grzanie go dyskwalifikuje.

Spróbuj odinstalować tlp, to z mojego doświadczenia główne źródło problemów z laptopami.

Problemem jest Nvidia Optimus, który nie działa. Karty się przełączają ale Nvidia wciąż działa w tle, żre prąd i zwiększa ogólną temperature laptopa.
Nie miałem i nadal nie mam pojęcia jak to naprawić, więc sie przeniosłem na Kubuntu. Jak będzie jakaś sensowna instrukcja jak zainstalować suse prime ze wsprawciem bbswitch to moze spróbuje jeszcze raz Leapa. :-/

Wydaje mi się, że instrukcja jest już gotowa: https://en.opensuse.org/SDB:NVIDIA_SUSE_Prime
Niestety nie mogę osobiście zweryfikować bo nie mam nvidii w laptopie.