Results 1 to 9 of 9

Thread: Instalacja z dysku USB , problem dotyczy Leap i Tumbleweed

Default Instalacja z dysku USB , problem dotyczy Leap i Tumbleweed

Próbowałem kilkakrotnie zainstalować Leap i Tumbleweed z obrazów sieciowych iso zapisanych i zweryfikowanych na dysku usb , wszystko kończy się błędem. Instalacja dochodzi do najdalej do wpisania danych sieci , są prawidłowe , sieć połączona ale wyskakuje problem z połączeniem z serwerami tak jakby nie były właściwe adresy stron. Jedynie udało mi się zainstalować system Lepa 15.3.3 ze środowiskiem gnome ale wyłącznie z pełnego obrazu nie instalacji sieciowej. Tylko że były następne błędy przy próbie uaktualnienia. Nigdy wcześniej gdy instalowałem systemy nie spotkałem się z takim problemem. Teraz zainstalowałem debiana z gnome i żadnych problemów ale chciałbym wrócić do opensuse. Wcześniej miałem go ponad 4 lata .

Default Odp: Instalacja z dysku USB , problem dotyczy Leap i Tumbleweed

Coś mi świta że też miałem problemy z instalką sieciową. Ale nie mam żadnych problemów z instalacją pełnych obrazów Suska - oczywiście zawsze z USB.
    Niedawno instalowałem Tumbleweed a po nim Leap 15.4 wszystko działa od strzału.

Akurat Suse nigdy nie instalowałem instalatorem sieciowym a jedynie pełne obrazy z DVD i USB. Z tym że z USB musiałem uruchamiać instalacje dwa razy, gdyż przy pierwszym uruchomieniu instalator był jak by to okrojony i nie pełny. Poza tym żadnych większych problemów podczas instalacji czy użytkowania - pamiętając że używam Betę. Mój smak to Gnome.
    Moja strona domowa: https://pietraszczyk.vxm.pl

Default Re: Odp: Instalacja z dysku USB , problem dotyczy Leap i Tumbleweed

Quote Originally Posted by przem View Post
    Akurat Suse nigdy nie instalowałem instalatorem sieciowym a jedynie pełne obrazy z DVD i USB. Z tym że z USB musiałem uruchamiać instalacje dwa razy, gdyż przy pierwszym uruchomieniu instalator był jak by to okrojony i nie pełny. Poza tym żadnych większych problemów podczas instalacji czy użytkowania - pamiętając że używam Betę. Mój smak to Gnome.
    Ja odwrotnie, zawsze instalowałem z obrazem sieciowym (również debian) i zawsze było to błyskawicznie i bez problemów. Z pełnym obrazem dopiero pierwszy raz. Teraz usb odtwarza poprawnie ale gdy przechodzi po podłączeniu sieci do pkt 1....6 bardzo zwalnia tak jakby był problem z pobieraniem z repo. Czasami dochodzi do końca i proponuje restart i zaczyna się od nowa. Z pełnym obrazem udało mi się dojść do końca ale tylko gdy pominąłem uaktualnienie podczas instalacji, jednakże po zainstalowaniu przy próbie uaktualnienia Leap zaczynał się problem. Jakiś proces zaczął blokować uaktualnienie (nie pamiętam nazwy, skleroza...) Gdy go wyłączyłem mogłem wznowić uaktualnienie ale nie doszło do końca i zawiesił się.
    Do tej pory używałem Plasmy w Tumbleweed (na miesiąć wskoczyłem do Debian) . Teraz chciałem przejść do Leap z gnome i zaczęły się schody.
    Próbowałem pobrać z różnych mirorów i to samo. Spróbuje jeszcze raz z pełnym obrazem Lepa z gnome moze się uda. Chociaż Debian z gnome też jest super. Mam laptopa z 2012 r z Core I5 i 4GB ram , wymieniłem dysk na SSD i chodzi bezproblemu, szybki, wiatraki zero i to na gnomie.

Zainstaluj system bez aktualizacji w trakcie instalacji.
    Po uruchomieniu odinstaluj PackageKit - to on blokuje ci aktualizacje. To taki gówniany aktualizator bez roota.
    Do aktualizacji używaj wyłącznie Yasta, Odkrywca może nie radzić sobie z zależnościami.
    Jak masz dodane dodatkowe repozytoria to pamiętaj w Yast zaznaczyć przed aktualizacją "Zezwól na zmianę dostawcy"
    Pamiętaj że multimediami rządzi Packman, dodaj też repo Libre Office 7.3 by mieć najnowsze pakiety biurowe - chyba że nie potrzebujesz.
    Instalacja z iso DVD jest o wiele szybsza niż sieciowa, a obraz po instalacji można wykasować.

Quote Originally Posted by szwagier View Post
    Zainstaluj system bez aktualizacji w trakcie instalacji.
    Po uruchomieniu odinstaluj PackageKit - to on blokuje ci aktualizacje. To taki gówniany aktualizator bez roota.
    Do aktualizacji używaj wyłącznie Yasta, Odkrywca może nie radzić sobie z zależnościami.
    Jak masz dodane dodatkowe repozytoria to pamiętaj w Yast zaznaczyć przed aktualizacją "Zezwól na zmianę dostawcy"
    Pamiętaj że multimediami rządzi Packman, dodaj też repo Libre Office 7.3 by mieć najnowsze pakiety biurowe - chyba że nie potrzebujesz.
    Instalacja z iso DVD jest o wiele szybsza niż sieciowa, a obraz po instalacji można wykasować.
    O...włąśnie tak się nazywał sprawca "PackageKit" i tak zrobię przed aktualizacją (wczesniej nie miałem z tym problemu).
    Dalej to jak zawsze robiłem :
    #sudo zypper ref ,
    #sudo zypper update, następnie dodawałem repo pacmana i ponownie
    #sudo -allow-vendor-change ,

Wydaje mi się , że problem leży po stronie serwera z danymi bo bardzo wolno pobiera pomimo, że internet normalnie działa szybko PING 40 ms, download 19 Mb/s. Plik obrazu iso 4,3 GB ściąga ju 1,5 godziny.

W końcu zainstalowałem leap 15.3.3 z pełnego obrazu z gnome. Wszystko zadziałało. Nie musiałem nic usuwać, żaden plik nie blokował aktualizacji chociaż to dłu....go trwało. Nie znam przyczyny błędów przy instalacji z małego obrazu iso. Jedyne co mnie przychodzi na myśl to bardzo wolne serwery suse...

Dzięki za pomoc.
    Last edited by pbojczuk; 02-Apr-2022 at 08:21.

Default Odp: Re: Odp: Instalacja z dysku USB , problem dotyczy Leap i Tumbleweed

Quote Originally Posted by Gerard View Post

Wydaje mi się , że problem leży po stronie serwera z danymi bo bardzo wolno pobiera pomimo, że internet normalnie działa szybko PING 40 ms, download 19 Mb/s. Plik obrazu iso 4,3 GB ściąga ju 1,5 godziny.
    Serwer Suse jest w porządku, coś u ciebie blokuje.
    Właśnie pobrałem iso DVD w półtorej minuty. Aktualizacje pobierane są sekundowo, najdłużej doi z repo Libre Office 7.3.

Default Re: Odp: Re: Odp: Instalacja z dysku USB , problem dotyczy Leap i Tumbleweed

Quote Originally Posted by szwagier View Post
    Serwer Suse jest w porządku, coś u ciebie blokuje.
    Właśnie pobrałem iso DVD w półtorej minuty. Aktualizacje pobierane są sekundowo, najdłużej doi z repo Libre Office 7.3.
    To w takim razie zwracam honor serwerom suse.

Blog Entries
    11

Default Re: Instalacja z dysku USB , problem dotyczy Leap i Tumbleweed

@Gerard, jeżeli już będziesz się swobodnie czuł z zypperem i yastem, możesz pomyśleć o wybraniu właśnych serwerów lustrzanych.

https://mirrors.opensuse.org/

Niemniej, najpierw potrenuj zyppera, byś się czuł komfortowo.I to nie jest mus, a wyłącznie możliwość.