Results 1 to 6 of 6

Thread: Padnięta karta sieciowa - co robić

Default Padnięta karta sieciowa - co robić

Witam Kolegów w nowej odsłonie forum Mam nadzieję, że wybrałem właściwy dział, w razie czego proszę o uporządkowanie. Pacjent to blaszak, płyta główna Intel DH61DL. Ze 2 - 3 dni temu padł mi net po kablu z routera (zintegrowana sieciówka). Jakoś tak od razu padło na router, zrestartowałem go ze dwa razy, potem reset do ustawień fabrycznych - wciąż echo. Jednocześnie komputer zaczął mi się zawieszać w czasie zamykania, nawet nie szło zobaczyć na czym, bo nie reagował na klawiaturę. Musiałem dusić hard reset.

Potem mnie olśniło, że może jednak nie router, tylko karta sieciowa w kompie. I faktycznie - inne urządzenia po wi-fi widzą router, laptop na tym samym kablu widzi sieć

I faktycznie, dziś zrzuciłem sobie z Yasta do pliku hardware i porównałem z tym z kiedyś i wyszło na to, że mam o 1 urządzenie mniej, a konkretnie:
    Code:
    51: None 01.0: 10701 Ethernet
      [Created at net.124]
      Unique ID: L2Ua.ndpeucax6V1
      Parent ID: JNkJ.bV4fJ30lxb6
      SysFS ID: /class/net/eth1
      SysFS Device Link: /devices/pci0000:00/0000:00:19.0
      Hardware Class: network interface
      Model: "Ethernet network interface"
      Driver: "e1000e"
      Driver Modules: "e1000e"
      Device File: eth1
      HW Address: e8:40:f2:3d:43:88
      Link detected: yes
      Config Status: cfg=no, avail=yes, need=no, active=unknown
      Attached to: #16 (Ethernet controller)
    Tak dla pewności sprawdziłem listę MACów w mojej sieci i to jest blaszak po kablu.

Zrestartowałem kompa, wlazłem do BIOSa, wyłączyłem sieciówkę. Komputer ładnie się zamknął, bez zawieszania.

Nie mam kompletnie pojęcia, czy taką kartę zintegrowaną da się naprawić i za ile, komp jest już stary ale kasy na nowego nie mam. Myślałem, żeby kupić sieciówkę na PCI-E, bo cena przystępna - nie patrzyłem na alledrogo ale w x-kom chcą 45 zł. Co myślicie - zadziała?

Default Re: Padnięta karta sieciowa - co robić

Naprawa tego raczej nieopłacalna. Karta po PCI jedyna opcja w tym przypadku. Z zadziałaniem nie powinno być problemów, jedynie aby nie brać kart jakichś egzotycznych firm.

Jeżeli jesteś gdzieś z okoli trójmiasta może udałoby mi się załatwić kompatybilną płytę główną. Mam trochę styczności ze złomem komputerowym i często sprawne płyty są wyrzucane.

Dzięki kacior, ale mieszkam po drugiej stronie mapy

Wpadły mi w oko następujące:

https://www.x-kom.pl/p/46563-karta-s...-1000mbit.html
    https://www.x-kom.pl/p/46420-karta-s...ow-profle.html
    https://www.x-kom.pl/p/459929-karta-...gabit-lan.html

Ja tam, poza ceną, wielkiej różnicy nie widzę i skłaniałbym się ku najtańszej. Z drugiej strony kabla sieciowego jest router z internetem z karty, na wsi, więc szału i tak nie ma - 30 Mb/s w porywach to chyba był max u mnie, więc karta sieciowa chyba nie będzie wąskim gardłem. Jeśli byłbyś mi w stanie doradzić w sprawie karty, będę wdzięczny.

Z x-komem mam dobre stosunki. Zamawiam w internecie, odbieram w salonie, oglądam, płacę a i tak jest to traktowane jak sprzedaż na odległość i 14 dni na zwrot
    Poza tym, ten tp-link leży już w moim salonie x-kom, pozostałe to ok. 2 dni oczekiwania.

Jeśli masz konto na alledrogo, to można ew. w ten sposób - opłacę transport i jakieś duże piwo Ale to raczej jak padnie bardziej krytyczny element płyty i stanę przed dylematem - co robić - obecnie nie mam zasobów na nowy komputer więc albo reanimacja staruszka albo wezmę coś poleasingowego, do 500 zł pewnie coś na moje skromne potrzeby znajdę

Dzięki i pozdrawiam

Blog Entries
    3

Ciekawy produkt placement. Będziemy obserwować Twoje konto, a i owszem. ;-)

Jeżeli masz wolny slot - upewnij się czy masz wolne PCI czy PCIe, i dokup właściwą kartę. Układy kart sieciowych tych na kablu, raczej out of the box są wspierane na Linuksch.

A z drugiej strony sprawdź, czy gniazdo od strony routera też nie dostało. Dobrze jest też nawet wzrokowo obejrzeć, czy układy i kondensatory na płycie głównej masz całe.
    Last edited by pbojczuk; 13-Oct-2019 at 07:06.

Quote Originally Posted by pbojczuk View Post
    Ciekawy produkt placement. Będziemy obserwować Twoje konto, a i owszem. ;-)
    Eee zobacz na cyfrę, ja tu stary wyga jestem
    Jak składałem tego kompa kilka lat temu na starym forum, to linkowałem aresta ale upadł....

Jeżeli masz wolny slot - upewnij się czy masz wolne PCI czy PCIe, i dokup właściwą kartę. Układy kart sieciowych tych na kablu, raczej out of the box są wspierane na Linuksch.
    PCIe, wtykałem już tam kartę dźwiękową kiedyś.

A z drugiej strony sprawdź, czy gniazdo od strony routera też nie dostało. Dobrze jest też nawet wzrokowo obejrzeć, czy układy i kondensatory na płycie głównej masz całe.
    Router jest ok, podłączałem w miejsce blaszaka laptop i działa.
    Płytę obejrzę ale za wiele pewnie tam nie zobaczę Dziwne, bo burzy nie było ostatnio.... Może ze starości...

Wezmę tę najtańszą, nie widzę różnic między nimi.

Hej,

właśnie piszę spod nowego połączenia, poszło bezproblemowo. Dzięki wszystkim!