Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 15

Thread: Υψηλές Θερμοκρασίες - Ενδεχόμενη καταστροφή της κάρτας γραφικών

Default Υψηλές Θερμοκρασίες - Ενδεχόμενη καταστροφή της κάρτας γραφικών

Καλησπέρα παίδες! Χρησιμοποιώ εδώ και έναν χρόνο το Opensuse 12.2 στο Hp Probook 4710s που έχω. Καθ' όλη την διάρκεια του έτους έκανα αλλαγές , παραμετροποιήσεις για να καταφέρω να χαμηλώσω τις θερμοκρασίες αλλά αυτό ήταν ανέφικτο. Σήμερα απόφάσισα να δώσω τέλος στο συνεχόμενο πρόβλημα (όταν πλέον άρχισε να κολλαέι το Draftsight - εξ'ου και το πρόβλημα με την κάρτα γραφικών) και έβαλα Windows 7. Από τους 70-80 βαθμούς έπεσα στους 50-60. Κουράστηκα να κυνηγώ το αυτονόητο: να χρησιμοποιώ έναν υπολογιστή και όχι μια φριτέζα. Συμβουλή: Μην ασχοληθείτε για το δικό σας καλό. Καλό απόγευμα!

Default Απ: Υψηλές Θερμοκρασίες - Ενδεχόμενη καταστροφή της κάρτας γραφικών

Quote Originally Posted by Karris88 View Post
    Καλησπέρα παίδες! Χρησιμοποιώ εδώ και έναν χρόνο το Opensuse 12.2 στο Hp Probook 4710s που έχω. Καθ' όλη την διάρκεια του έτους έκανα αλλαγές , παραμετροποιήσεις για να καταφέρω να χαμηλώσω τις θερμοκρασίες αλλά αυτό ήταν ανέφικτο. Σήμερα απόφάσισα να δώσω τέλος στο συνεχόμενο πρόβλημα (όταν πλέον άρχισε να κολλαέι το Draftsight - εξ'ου και το πρόβλημα με την κάρτα γραφικών) και έβαλα Windows 7. Από τους 70-80 βαθμούς έπεσα στους 50-60. Κουράστηκα να κυνηγώ το αυτονόητο: να χρησιμοποιώ έναν υπολογιστή και όχι μια φριτέζα. Συμβουλή: Μην ασχοληθείτε για το δικό σας καλό. Καλό απόγευμα!
    η βλακεια και η εμπαθεια σε αυτη την χωρα ειναι συνεχομενα και κατηφορζοντα! οπως λες εκανες καποιες αλλαγες και παραμετροποιησεις μπορεις να μας πεις τι εκανες ακριβως? επισης μπορεις να μας πεις ποτε καθαρισες(αν το εκανες και ποτε) το μηχανημα σου (ξερεις μαζευει και σκονη το ατοιμο το ανεμηστηρακι)? μπορεις να μας πεις ποιους οδηγους χρησιμοποιεις ανοικτους η κλειστους? μπορεις να μας πεις πως ακριβως ειδες την θερμοκρασια για την καρτα σου (γιατι εγω δεν τα πολυεμπιστευομαι αυτα τα προγραμματιδια)? το αν εσυ θες να βαλεις την μικρομαλακη θεωροντας το καλυτερη λυση ειναι προβλημα σου και δικαιωμα σου αλλα προσεξε μην δαγκωσεις την γλωσσα σου και δηλητηριαστεις! εγω εχω εγκαταστησει σε πολλα netbook και laptop καθως και σε desktop και μεχρι στιγμης δεν υπαρχει καποιο προβλημα! το οτι υπαρχουν προβληματα κανεις δεν το εκρυψε αλλα ευτυχως η δυστηχως δεν ειναι θεμα των linux εκδοσεων οι drivers εχει να κανει με την φασιστικη νοοτροπια και λαμογιά που επικρατει σε οτιδηποτε παει κοντρα στα συμφεροντα των μεγαλοκαρχαριων και μεγαλοαπατεωνων. σου ευχομαι καλες επαννεκινησεις εκει που πας καλο antivirus καλες μπλε οθονες καλα κοληματα στον window explorer (λυσεις θα για τα κοληματα του θα βρεις σιγουρα στην ανυπαρκτη υποστηριξη της μικρομαλακης) σου προτεινω να βαλεις τα 8αρια γαμανε η μηπως να εβαζες τα φρεσκα xp για να εισαι και σιγουρος? κλεινωντας θελω να πω οτι εχω δει πολλους που λενε υποτιθεται την γνωμη τους και καλα επειδη ειναι δειγμα ελευθεριας (no problem) αλλα ειναι κακοπροαιρετα δεν εχουν σκοπο να βοηθησουν η να δωσουν μια αλλη οπτικη σε καποιο θεμα,δεν ειμαι εγω αυτος που θα πει οτι τα suse η το ubuntu η το arch η οποιο αλλο θελεις ειναι τελειο και απροβληματιστο δεν θα το κανω γιατι ξερω οτι δεν υπαρχει κατι που να μην εχει προβληματα(τελειο λειτουργικο ειναι αυτο που προσπαθεις να το χαλασεις και δεν χαλαει το ατιμο που ελεγε και ο ζηκος) η διαφορα ομως ειναι οτι στην κοινοτητα του linux αφιερωνουν ωρες και ωρες για να βρουν τις οποιες λυσει και τις πιο πολλες φορες χωρις καποιο κερδος οικονομικο αλλα με κερδος τις ευχαριστησης οτι προσφερουν κατι σε αυτον τον σκατενιο κοσμο! βαζουν ενα λιθαρακι απο το μετεριζι τους σε αυτο που λεμε ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ιδεων, διακινιση σκεψεων χωρις περικοπες και photoshop καθως και ενα σωρο αλλα που ''κρυβονται'' μεσα στην καρδια του πιγκουινου! για αυτο οταν θες να προπαγανδησεις υπερ της ακατανομαστης να το κανεις σε αλλα βλακωδη φορουμ οχι εδω! λοιπον προτεινω τα φρεσκα xp το αποφασισα εν μεσω καρβουνισματος και φριτεσματος του οκταπυρηνου μυαλου μου ε συγγνωμη επεξεργαστη μου ηθελα να πω!
    openSUSE 12.3 x64 KDE 4.10.4,manjaro xfce 0.8.6 x64,μικρομαλακη 7x64
    Mobo : ASROCK FATAL1TY 990FX PRO
    Cpu : AMD FX 8120 8-CORE BLACK EDITION
    Gpu : GIGABYTE RADEON HD 5770 GDDR5 1G
    Ram : 4X2 KINGSTON HYPERX 1600 DDR3

edit @ το 88 τι σημαινει στο ονομα σου? αυτο που νομιζω (το 88 ειναι γνωστη κωδικοποιηση των φασιστων για την λατρεια τους στον παπαροφασιστα και πνευματικα αρρωστο χιτλερ heil hitler δλδ) η ειναι κατι αλλο? ετσι απο περιεργεια ρωταω!

Κατά τη δικιά μου γνώμη όλοι έχουν αυτήν την ηλίθια ελληνική νοοτροπία να τα περιμένουν όλα έτοιμα. Το να έρχεσαι και να μας κάνεις προπαγάνδα για τα παράθυρα, μειώνεσαι στα μάτια μας. Αν θες καλύτερα να πας σε άλλο φόρουμ. Αυτά είναι που μου τη δίνουν στα νεύρα, τα παπαγαλάκια του Πόρτα.
    Πάντα Φιλικά, Στάμος.
    Desktop: openSUSE Leap 42.2||x86_64||Gnome 3.14 & KDE 5||AMD PHENOM II X3||AMD RADEON R9 290X
    Γλώσσες Προγραμματισμού: C++, Qt developing.
    http://bit.ly/fT8Hfi

Το θέμα των υψηλών θερμοκρασιών αφορά τον πυρήνα. Όποια διανομή και αν χρησιμοποιούσε ο φίλος, το ίδιο θα πάθαινε. Υπάρχουν βέβαια και κολπάκια να μειώσεις αυτήν την θερμοκρασία αλλά νομίζω είναι για τους πολύ ψαγμένους.

Από την άλλη δεν είμαστε ενάντια στην χρήση windows ή MAC OSX. Αφού μπορείς να κάνεις την δουλειά σου εκεί καλύτερα, τότε είναι η καλύτερη λύση για τα δικά σου γούστα. Απλά ελπίζω να είναι νόμιμο αντίγραφο αυτό που εγκατέστησες. Επίσης τα λοιπά προγράμματα που θα χρησιοποιήσεις (office, photoshop κλπ) να είναι και αυτά νόμιμα ή αν θέλεις μπορείς να επιλέξεις LibreOffice, Gimp κλπ που επίσης είναι καλή επιλογή.

Προσωπικά προτιμώ να ζεσταίνεται ο υπολογιστής μου λίγο περισσότερο από το να χρησιμοποιώ κλεμμένα προγράμματα.
    Ένα συν επίσης με την ζέστη, είναι ότι μπορείς να περιορίσεις και τα έξοδα θέρμανσης του σπιτιού σου. ;-)

Quote Originally Posted by diamond_gr View Post
    Το θέμα των υψηλών θερμοκρασιών αφορά τον πυρήνα. Όποια διανομή και αν χρησιμοποιούσε ο φίλος, το ίδιο θα πάθαινε. Υπάρχουν βέβαια και κολπάκια να μειώσεις αυτήν την θερμοκρασία αλλά νομίζω είναι για τους πολύ ψαγμένους.

Από την άλλη δεν είμαστε ενάντια στην χρήση windows ή MAC OSX. Αφού μπορείς να κάνεις την δουλειά σου εκεί καλύτερα, τότε είναι η καλύτερη λύση για τα δικά σου γούστα. Απλά ελπίζω να είναι νόμιμο αντίγραφο αυτό που εγκατέστησες. Επίσης τα λοιπά προγράμματα που θα χρησιοποιήσεις (office, photoshop κλπ) να είναι και αυτά νόμιμα ή αν θέλεις μπορείς να επιλέξεις LibreOffice, Gimp κλπ που επίσης είναι καλή επιλογή.

Προσωπικά προτιμώ να ζεσταίνεται ο υπολογιστής μου λίγο περισσότερο από το να χρησιμοποιώ κλεμμένα προγράμματα.
    Ένα συν επίσης με την ζέστη, είναι ότι μπορείς να περιορίσεις και τα έξοδα θέρμανσης του σπιτιού σου. ;-)
    Να σου πω κατι σταθη? τρελαινομαι οταν βλεπω τετοια μνμ τρολιστικα που το μονο που προσφερουν ειναι να αποθαρυνουν τον οποιο το διαβασει και τον οποιο το πιστεψει! εννοειτε και ειναι σεβαστο να θελει καποιος να χρησιμοποιησει οτι αυτος κρινει καλυτερο και με οτι αυτος κανει την δουλεια του καλυτερα! αλλα αλλο αυτο και αλλο να χυνεις δηλητηριο με τιτλους βαρυγδουπους του τυπο ηρθε η καταστροφη και μην βαλετε linux γιατι θα δυσει ο ηλιος απο την ανατολη και θα ανατηλει απο την δυση και αλλα τετοια ωραια! το ολο ποσταρισμα ειναι στημενο και κακοπροαιρετο! δλδ τι πρεπει να κανουμε τωρα να παρουμε σβαρνα τα υποτιθεμενα φορουμ που ασχολουνται με την μικρομαλακη και να λεμε τα προβληματα που ειχαμε-εχουμε τα παραθυρα? τι σοι θα προσφερει ολο αυτο?να βγαλουμε το οποιο κομπλεξ μας εχει μεινει? αντι να κοιταξει να δει τι εφταιξε η τι μπορει να κανει ωστε να βοηθησει καθετε και πεταει χολη για κατι που στην τελικη δεν του το επιβαλαμε αλλα ουτε του ταξαμε καποιον παραδεισο!αν δεν θελει κανενα σχεδον προβλημα ας παρει την σαπιομηλαρια που ειναι κλειδωμενο απο πανω εως κατω και να ησυχασει αλλα ξεχασα εκει η τσεπη πρεπει να ειναι βαθια πολυ βαθια! ωστοσο θα συμφωνησω μαζι σου και στο οτι σε καιρους δυσκολους με μηδενικο πετρελαιο ειναι οτι πρεπει!!1 χαχαχαχαχα ηταν πετυχημενο ομολογω! να κλεισω λεγοντας οτι και γω την εχω κρατησει την μικρομαλακη για τον λογο οτι παιζω κανα παιχνιδι που και που τα οποια δεν μπορω να παιξω εδω αλλιως θα την ειχα σεντραρει απο καιρο γιατι οτι δουλεια κανω οχι πολλα μα αυτα τα λιγα τα κανω τοσο στα Suse οσο και στο ubuntu και φανταζομαι και σε ολες τις διανομες! ετσι εκμεταλευομαι οσο μπορω καλυτερα τα παντα! ασχετο μα σημαντικοτατο τι θα γινει θα ποσταρει κανεις την αναβαθμιση σε kde 4.10? αυτο ειναι πιο σοβαρο απο το καρβουνισμα ενος λαπτοπ! κατα τα αλλα συμφωνω σχεδον απολυτα μαζι σου!

Για την 4.10 ακολούθα τις οδηγίες εδώ

Δεν χρησιμοποιώ KDE και δεν μπορώ να επιβεβαιώσω 100% ότι δουλεύει.

βασικα δεν εννοουσα να ποσταρεις εσυ αναβαθμιση γενικα μιλουσα! αλλα δεν πειραζει! εγω το μονο που θελω ειναι τα αποθετηρια απο κει και περα θα τα αλλαξω μεσω yast! γιατι οταν κοιταξα χθες ειχε μονο τα αποθετηρια για την factory! ακυρο τωρα την εχει κανονικα! δεν ειχε δλδ τα αποθετηρια για την 12.2 που εχω! οποτε παω για αναβαθμιση!!!

Default Re: Υψηλές Θερμοκρασίες - Ενδεχόμενη καταστροφή της κάρτας γραφικών

Καλησπέρα,

Με συγχωρείς Arktika αλλά δεν μίλησα με αγένεια. Τώρα γιατί χυδαιολογείς δεν το καταλαβαίνω. Δεν είμαι ούτε troll(??) ούτε όλες οι φράσεις που κατονομάζεις. Είμαι ένας επαγγελματίας που ψάχνει ένα λειτουργικό για την καθημερινότητα του. Σε πληροφορώ συνεχίζω να χρησιμοποιώ το kdeveloper αλλά στα Win7. Δεν χρειάζεται να είσαι αγενής. Πραγματικά.

Diamond_gr εφ' όσον όλοι το γνωρίζουμε το πρόβλημα γιατί κανείς δεν κάνει κάτι. Θέλω να πω ωραία. Το ACPI έχει πρόβλημα και μάλιστα σε ορισμένες μητρικές δεν ξεκινάει κάθόλου. Προσέφερα την βοήθεια μου στην κοινότητα σε πολλούς τομείς κυρίως σε patches. Στο Fedora το θέμα έχει λυθεί. Συμμετείχα στο fix. Γιατί εδώ στο opensuse δεν έχει γίνει μια προσπάθεια? Παρατήρησες το Fedora 18? Πλέον έχει μέγεθος 900 mb περίπου. Έχουν μπει όλα τα fixes. Γιατι στην Novell αυτή η καθυστέρηση? Θέλω να μου απαντήσεις σε ένα προσωπικό ερώτημα: Τι θερμοκρασία έχει το Laptop σου και εάν έχει κάνει κάτι για την θερμοκρασία.

Τέλος, νομίζω ότι από το καλοκαίρι πρέπει να χαιρετάμε σιγα-σιγά το Ubuntu. Η αρχή έγινε όταν το .org έγινε .com. Μετά μπήκε το Amazon, το Ubuntu one...

Default Απ: Re: Υψηλές Θερμοκρασίες - Ενδεχόμενη καταστροφή της κάρτας γραφικών

Καλησπέρα,
    Diamond_gr εφ' όσον όλοι το γνωρίζουμε το πρόβλημα γιατί κανείς δεν κάνει κάτι. Θέλω να πω ωραία. Το ACPI έχει πρόβλημα και μάλιστα σε ορισμένες μητρικές δεν ξεκινάει κάθόλου. Προσέφερα την βοήθεια μου στην κοινότητα σε πολλούς τομείς κυρίως σε patches. Στο Fedora το θέμα έχει λυθεί. Συμμετείχα στο fix. Γιατί εδώ στο opensuse δεν έχει γίνει μια προσπάθεια? Παρατήρησες το Fedora 18? Πλέον έχει μέγεθος 900 mb περίπου. Έχουν μπει όλα τα fixes. Γιατι στην Novell αυτή η καθυστέρηση? Θέλω να μου απαντήσεις σε ένα προσωπικό ερώτημα: Τι θερμοκρασία έχει το Laptop σου και εάν έχει κάνει κάτι για την θερμοκρασία.
    Καταρχήν να διορθώσω κάτι που μου την δίνει όταν ακούω-διαβάζω κόσμο να το λέει-γραφει. Και θα το γράψω με κεφαλαία.

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ NOVELL. ΕΞΑΓΟΡΆΣΤΗΚΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΠΛΕΟΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΟΝΟ SUSE. ΟΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ RED HAT ΓΙΑ FEDORA. ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΕΙ ΤΟ PROJECT. ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.

Όσον αφορά το πρόβλημα θερμοκρασίας, αυτό που γνωρίζω είναι ότι είναι πρόβημα πυρήνα. Όλες οι διανομές, τον ίδιο πυρήνα χρησιμοποιούν (νομίζω). Δεν ξέρω αν έχει γίνει κάτι από πλευράς openSUSE. Δεν είμαι ο αρμόδιος να ξέρω. Αφού έχεις ασχληθεί, θα μπορείς να επικοινωνήσεις είτε στην λίστα του opensuse-project@o.o ή στην opensuse-factory@o.o.
    To Fedora 18 δεν το δοκίμασα. Το ότι έχει γίνει 900ΜΒ δεν μου λέει αυτόματα (χωρίς να το δοκιμάσω) ότι έχει λυθεί το πρόβλημα. Αν όντως έχει λυθεί, γιατί δεν περμένεις την 12.3; Πιθανό να έχει λυθεί και εκεί. Δεν ξέρω όμως να σου πω 100%. Μπορείς να ρωτήσεις στην λίστα την factory.

Το netbook μου (θα το δώσω αύριο παρεπιπτόντως) τρέχει openSUSE 12.2 με GNOME και ενίοτε με Enlightenment. Στο Enlightenment που έχει μετρητή θερμοκρασίας, ξεκινάει με 25 βαθμούς περίπου και μετά από ώρα φτάνει στους 52 βαθμούς και μένει εκει. Δεν ξέρω αν αυτό θεωρείται υψηλή θερμοκρασία σε netbook.

Page 1 of 2 12 LastLast