Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 21 to 28 of 28

Thread: ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ

Default Απ: ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ

Quote Originally Posted by baxbani View Post
    ως τωρα καταφερα να προσθαισω τιν πηγη, μετα παω install/remone γραφω dimotiko το βρισκω το τσεκαρο για εγκατασταση καιμου βγαινει το εξησ μυνημα
    dimotiko-0-14-2.noarch reguires prism but this reguirement cannot be provided
    unistallable providers prism-10b3-svn20100210r62050-2.i386[ego]

και δινει 2 επιλογεσ, να μην εγκατασταθει
    η να εγκατασταθει ενω το ξερω.
    επιλεγω να εγκατασταθει,γινεται εγκατασταση το βρισκο στο μενου το παταω αλλα δεντρεχει.
    Quote Originally Posted by diamond_gr View Post
    Παιδιά, μήπως πρέπει να εγκαταστήσει τον prism πρώτα; Ξέρει κανείς πως γίνεται αυτό;
    Κανονικά θα έπρεπε να βρει τις εξαρτήσεις. Είχα κάνει αυτό και τράβηξε το prism σαν εξάρτηση. Μετά, (με KDE) KMenu ~> Εφαρμογές ~> Applications τα αγγλικά που εγκατέστησα για δοκιμή, ήταν εκεί και δούλευαν κανονικά.

Το ίδιο και με το πακέτο dimotiko. Τραβάει όλα του δημοτικού + prism και sch-webapp-launcher.

Υ.Γ. Το dimotiko δεν το εγκατέστησα γιατί είναι ~2gB, αλλά βλέπω τα πακέτα προς εγκατάσταση στο Installation Summary του YaST.

Λοιπόν, μετά από πολύωρες δοκιμές αντιλήφθηκα τα εξής:
    Πρώτον, ότι όλα τα πακέτα έχουν ως εξάρτηση το prism και το wine.
    Δεύτερον, το prism είναι ορθά ορισμένο αλλά το wine όχι και επομένως αν δεν είναι εγκατεστημένο δεν το τραβάει αυτόματα.
    Τρίτον, το prism έχει ως εξάρτηση το xulrunner πακέτο στο fedora το οποίο όμως ενώ υπάρχει στο openSUSE ακούει σε άλλο όνομα (mozilla-xulrunner192) και εκεί σκαλώνει το prism. Για αυτό και βγάζει αυτό το μήνυμα.
    Τέταρτον, τα patterns dimotiko και gymnasio είναι κάπως περίεργα ορισμένα, ώστε αν αποδεχτούμε τις εξαρτήσεις που λοίπουν (όσον αφορά το prism) και του δώσουμε να το εγκαταστήσει, τότε δεν τραβάει όλα τα πακέτα που είναι ορισμένα στο pattern.
    (Διευκρινίζω ότι τα παραπάνω σχόλια δεν είναι κακεντρεχή. Απλά οι διαφορετικοί ορισμοί εντός των rpm έχουν να κάνουν με τις διαφορές στην αρχιτεκτονική των ρυθμίσεων των διανομών και επομένως αν και πρόκειται για rpm πακέτα δε σημαίνει ότι και σε όλες τις rpm διανομές μπορούν να τρέξουν σωστά ή έστω σταθερά. Η κοινότητα fedora έκανε σίγουρα πολύ καλή δουλειά και μπράβο της, ώστε να μπορεί να υποστηρίξει τα συγκεκριμένα πακέτα στη διανομή της)

Έχοντας λοιπόν τα προηγούμενα υπόψη δοκίμασα την εξής διαδικασία, η οποία σε μένα δούλεψε και θα ήθελα να μου πείτε κι εσείς αν δουλεύει.
    αφού εγκατέστησα το αποθετήριο μέσα από το yast και αποδέχτηκα τα σφάλματα που περιγράψατε μέχρι τώρα, εγκατέστησα μετά μία μία τις εξαρτήσεις.

Πρώτα λοιπόν προσθήκη το αποθετήριο.

Μετά εγκατάσταση τις βασικές εξαρτήσεις του prism και των άλλων πακέτων (ως root):
    Code:
    zypper in mozilla-xulrunner192 wine
    Στη συνέχεια έβαλα το prism:
    Code:
    zypper in prism
    από το ερώτημα του zypper επέλεξα το νούμερο 2 που λέει "break prism ignoring some of its dependencies". Βέβαια, δεν ισχύει αυτό το μήνυμα αφού στην πραγματικότητα έστεισα τις εξαρτήσεις πιο πριν. Απλά δεν τις βλέπει λόγω διαφοράς ονομάτων στα πακέτα.

Τέλος, πήγα να βάλω το pattern gymnasio με:
    Code:
    zypper in gymnasio
    αλλά το ακύρωσα γιατί δεν είχα χώρο στο δίσκο. Αντί αυτού έβαλα μόνο το πακέτο της βιολογίας έτσι για δοκιμή με:
    Code:
    zypper in gym-viologia-a-c/
    το οποίο μπήκε κανονικά στο μενού του KDE (4.4.4) στο υπομενού Applications. Από εκεί το έτρεξα και μου άνοιξε κανονικά. Έπαιξα λίγο μαζί του και η εκτέλεση ήταν ομαλή χωρίς πρόβλημα.

Για δοκιμάστε όποιος μπορεί και πείτε μου και σε εσάς τι παίζει και αν παίζει.

Άρα απο αυτό βγαίνει ότι το repository που δώθηκε είναι ανολοκλήρωτο και δεν εκτελείται χωρίς πλατφόρμα εκτέλεσης. Εμένα μου τρέχει. Το αποτέλεσμα είναι ότι το συγκεκριμένο πρόγραμμα βγήκε βιαστικά χωρίς να δοκιμαστεί επαρκώς.
    Πάντα Φιλικά, Στάμος.
    Desktop: openSUSE Leap 42.2||x86_64||Gnome 3.14 & KDE 5||AMD PHENOM II X3||AMD RADEON R9 290X
    Γλώσσες Προγραμματισμού: C++, Qt developing.
    http://bit.ly/fT8Hfi

οκ ευχαριστω! μπηκε ολο το dimotiko τρεχουν ολα τα μαθηματα αλλα εικονα εχω μονο σε οσα ανοιγουν με τον flash player. καποια αλλα απαιτουν * Java plugin
    * Java 3D for Windows (OpenGL Version) Runtime for the JRE
    * Acrobat Reader

το * Java plugin το εβαλα τα αλλα δεν ξερω πως μπαινουν.
    επι της ευκαιριας να ρωτησω και κατι ασχετο για να μην ανοιξω καινουργιο θεμα.να δω και να χρησιμοποιησω αρχεια που ειναι στους δισκους των windows μπορω,πως θα μπορεσω ομως και να γραψω αρχεια πανω στους δισκους των windows?

Quote Originally Posted by baxbani View Post
    οκ ευχαριστω! μπηκε ολο το dimotiko τρεχουν ολα τα μαθηματα αλλα εικονα εχω μονο σε οσα ανοιγουν με τον flash player. καποια αλλα απαιτουν * Java plugin
    * Java 3D for Windows (OpenGL Version) Runtime for the JRE
    * Acrobat Reader

το * Java plugin το εβαλα τα αλλα δεν ξερω πως μπαινουν.
    επι της ευκαιριας να ρωτησω και κατι ασχετο για να μην ανοιξω καινουργιο θεμα.να δω και να χρησιμοποιησω αρχεια που ειναι στους δισκους των windows μπορω,πως θα μπορεσω ομως και να γραψω αρχεια πανω στους δισκους των windows?
    Κοιτάξτε αυτό μπορείτε να το κάνετε κάνοντας τον HDD κοινόχρηστο. Αυτό είνα κάτι το οποίο δεν το έχω κάνει γιατί ποτέ μου δεν είχα windows.

Αυτό γίνεται έτσι. Δεξί κλικ μέσα στο HDD που βρίσκεστε.

Πάντα Φιλικά, Στάμος.
    Desktop: openSUSE Leap 42.2||x86_64||Gnome 3.14 & KDE 5||AMD PHENOM II X3||AMD RADEON R9 290X

Για το OpenGL ανοίξτε το yast στο εγκατάσταση/απεγκατάσταση λογισμικού και εγκαταστήστε το Mesa και το libftgl2
    Εκτός από yast μπορείτε να τα εγκαταστήσετε με το τερματικό
    Code:
    su
    Code:
    # zypper install Mesa
    Code:
    # zypper install libftgl2
    Πάντα Φιλικά, Στάμος.

Default Απ: εγκατασταση εκπαιδευτικου λογισμικου

προσπαθησα να κανω τον HDD κοινόχρηστο αλλα μου λεει οτι δεν ειμαι ο ιδιοκτητης και δεν μπορω να αλαξω αυτα τα δικαιωματα.

Default Re: ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ σε OpenSuSe Leap 42.1

Υπάρχει πρόβλημα με το mozilla-xulrunner 1.9.2... Δέν εγκαθίσταται λόγω εξαρτήσεων (dependencies).. Καμία συμβουλή;

Page 3 of 3 FirstFirst 123