View RSS Feed

All Blog Entries

1. PowerShell zamiast tablic w Bashu (follow up)

Dyzklejmer

1. Nie oddycham PowerShellem i nie mam nawyków powershellowych.
    2. Potrafię korzystać z wyszukiwarki internetowej.
    3. To nie jest tutorial.
    4. Serio, nie wszystko musi mieć sens.
    5. Put the fun back into computing.

Po co ten wpis
    Chciałem sprawdzić, jaki jest próg wejścia w PowerShella na Linuksie, a po kilku dniach przeczytać ten wpis, by stwierdzić, jak bardzo było głupie to, co chciałem osiągnąć.

"A więc..." ...

Updated Yesterday at 00:48 by pbojczuk

Tags: powershell, snap
    Categories
    Uncategorized
  2. Iterowanie po tablicach w Bashu

Przy okazji tego wątku na Forum, postanowiłem odświeżyć sobie działanie tablic w Bashu.

Poprosiłem użytkownika, żeby sprawdził, jakie pakiety ma zainstaloane, a jakich nie ma w ten sposób:
    Code:
    #!/bin/bash

RPMS=(  TESTOWY_NIE_MA_TAKIEGO_PAKIETU nie_ma cheese-lang gdm-lang gnome-contacts-lang
            gnome-control-center-color
            gnome-control-center-goa gnome-control-center-lang gnome-session-lang gnome-session-wayland
            gnome-shell-calendar
    ...

Updated 10-Nov-2021 at 12:43 by pbojczuk

Categories
    Uncategorized
  3. Aktualizacja firmware Thinkpad X260 pod Linuksem [fwupd]

Pomijam to, że UEFI jest ciężej wypowiedzieć niż BIOS, więc obecnie najczęściej słyszę i sam używam firmware (czyt.: fermłer). Niemniej fakt jest ważny: aktualizacja firmware pod Linuksem jest dostępna i udała mi się.

Cieszy też, że wyszło to w moim przypadku dosłownie ot tak. Zainstalowałem system - aktualizacje pobrałem w trakcie instalacji. Zalogowałem się. Sprawdziłem komunikat o dostępnych aktualizacjach i nie mogłem się powtrzymać. Kilknąłem, zrebutowałem system ...

Updated 16-Oct-2021 at 06:46 by pbojczuk

Categories
    Uncategorized
  4. OpenSUSE LEAP-15.3 installation on Lenovo X1 Carbon Gen-9 – my experience

by , 05-Oct-2021 at 23:01 (oldcpu's meandering thoughts on Computers, GNU/Linux and openSUSE)
    I recently purchased a Lenovo X1 Carbon 9th generation, with an Intel Core-i7-1165G7, 16GB RAM, 1 TB SSD and a 1920x1200 non-touch display, where I successfully installed openSUSE LEAP-15.3 on this machine.

My plan is that this will be a long blog entry, with multiple posts over a period of time as I gradually update software associated with this laptop. If I have issues I will post for 'help' elsewhere in this forum.

INTRODUCTION:

This laptop replaces ...
    Categories
    Uncategorized
  5. How do I force NM to try and make lan connection.

Quote Originally Posted by hcvv View Post
    I am with @avidjaar that you probably should do less of prose, but more a step wise explanation of what you do..

But it is possible that I more or less understand what you mean.

1. You configure NM with a fixed IP address, thus telling it explicitly that you do not want it to use DHCP to get an IP address from any source.
    2. You disconnect the ethernet cable and connect it to another network.
    3. NM still tries to use the IP you told it to use and that fails of course because
    ...
    Categories
    Uncategorized
Page 1 of 16 12311 ... LastLast