View RSS Feed

Recent Blogs Posts

1. Aktualizacja firmware Thinkpad X260 pod Linuksem [fwupd]

Pomijam to, że UEFI jest ciężej wypowiedzieć niż BIOS, więc obecnie najczęściej słyszę i sam używam firmware (czyt.: fermłer). Niemniej fakt jest ważny: aktualizacja firmware pod Linuksem jest dostępna i udała mi się.

Cieszy też, że wyszło to w moim przypadku dosłownie ot tak. Zainstalowałem system - aktualizacje pobrałem w trakcie instalacji. Zalogowałem się. Sprawdziłem komunikat o dostępnych aktualizacjach i nie mogłem się powtrzymać. Kilknąłem, zrebutowałem system ...

Updated 16-Oct-2021 at 06:46 by pbojczuk

Categories
    Uncategorized
  2. OpenSUSE LEAP-15.3 installation on Lenovo X1 Carbon Gen-9 – my experience

by , 05-Oct-2021 at 23:01 (oldcpu's meandering thoughts on Computers, GNU/Linux and openSUSE)
    I recently purchased a Lenovo X1 Carbon 9th generation, with an Intel Core-i7-1165G7, 16GB RAM, 1 TB SSD and a 1920x1200 non-touch display, where I successfully installed openSUSE LEAP-15.3 on this machine.

My plan is that this will be a long blog entry, with multiple posts over a period of time as I gradually update software associated with this laptop. If I have issues I will post for 'help' elsewhere in this forum.

INTRODUCTION:

This laptop replaces ...
    Categories
    Uncategorized