PDA

View Full Version : błędy w plasmashell

Kx_liner
05-Feb-2022, 10:18
Witam, czy ktoś zechciałby dopomóc w zidentyfikowaniu poniższych błędów:

plasmashell[2468]: file:///usr/lib64/qt5/qml/or
g/kde/plasma/components.3/ComboBox.qml:74:9: Unable to assign [undefined] to QQmlCompo
nent*
2022-02-05T15:34:17.447876+01:00orion plasmashell[2468]: qrc:/plasma/plasmoids/org.kd
e.plasma.volume/contents/ui/ListItemBase.qml:140:25: Unable to assign [undefined] to i
nt
2022-02-05T15:34:17.447904+01:00orion plasmashell[2468]: qrc:/plasma/plasmoids/org.kd
e.plasma.volume/contents/ui/ListItemBase.qml:132: TypeError: Value is undefined and co
uld not be converted to an object
2022-02-05T15:34:17.447931+01:00orion plasmashell[2468]: qrc:/plasma/plasmoids/org.kd
e.plasma.volume/contents/ui/ListItemBase.qml:154:25: Unable to assign [undefined] to b
ool

Pierwszy dotyczy kirigami - nie wiem, co to jest. Inne chyba nie dotyczą plików na moim kompie:

locate plasmoids | grep 'contents/ui' | grep ListIte daje pusty wynik więc pliku ListItemBase.qml chyba u mnie nie ma. Zakładam jedank, że to jakies bardzo stare ustawienia Kde w moim katalogu użytkownika, które po reinstalacjach systemu nie uległy zmianie i zdezaktualizowały się.

Nie wiem, czy ten błąd, także z /var/log/messages:
kwin_x11[2458]: qt.qpa.xcb QXcbConnection XCB error: 3 (BadWindow), sequence: 39248, resource id: 81789473, major code: 15 (QueryTree), minor code: 0
ma z powyższym coś współnego. Jego także chciałbym poprawić, a nie wiem, co on oznacza.

Podaję korektę kodu, bo podczas zapisywania wątku powstał błąd:

# zypper se broadcom-wl
Wczytywanie danych repozytorium...
Odczytywanie zainstalowanych pakietów...

S | Name | Summary | Type
---+-----------------------------------+-------------------------------------------------------+----------------
i+ | broadcom-wl | Wireless driver for Broadcom 43xx series of chips | pakiet
| broadcom-wl | Wireless driver for Broadcom 43xx series of chips | pakiet źródłowy
| broadcom-wl-debugsource | Debug sources for package broadcom-wl | pakiet
i | broadcom-wl-kmp-default | Wireless driver for Broadcom 43xx series of chips | pakiet
| broadcom-wl-kmp-default-debuginfo | Debug information for package broadcom-wl-kmp-default | pakiet
| broadcom-wl-kmp-pae | Wireless driver for Broadcom 43xx series of chips | pakiet
| broadcom-wl-kmp-pae-debuginfo | Debug information for package broadcom-wl-kmp-pae | pakiet

przem
05-Feb-2022, 11:48
Witaj :)
Zakładam że KDE pomimo błędów w '/var/log/messages' działa dalej sprawnie. Wynika to z tego że nie każdy błąd jest krytyczny dla systemu. Generalnie 'Don't Panic!'. Błędy które podałeś dotyczą skryptów QML wchodzących w skład Plazmy - tak mniemam ponieważ sam używam Gnome.
Miłej zabawy !

ZbigniewLisiecki
07-Feb-2022, 04:06
Hi Przem, dokładnie tak jest. KDE działa. Nie panikuję już od kilku lat, ale w końcu chciałbym pozbyć się tego, bo to zasłania inne wpisy w logach.

Poza tym, ten drugi błąd:
qt.qpa.xcb QXcbConnection XCB Bad Window jest dość wyraźnie na czerwono, więc coś jest tu nie w porządku, lecz zupełnie nie wiem, czego on dotyczy. Czy ktoś zechciałby, jeśli nie podać rozwiązanie to przynajmniej wskazówkę, co te błędy oznaczają ?

przem
07-Feb-2022, 15:45
Czółko
XCB jest to biblioteka X11 działająca po stronie klienta. ? Ta wiadomość może być wyświetlana, gdy okno nieoczekiwanie zniknie, To może być normalne. Nie przejmuj się logami. Jeśli chciałbyś pozbyć się tych wpisów to zapewne musiałbyś poprawić którąś z bibliotek.