PDA

View Full Version : Leap 15.2/15.3 - Brother MFC5490 przestał drukować.

ZIWK
08-Sep-2021, 14:08
WItam
Jestem słabo zaawansowanym użyszkodnikiem Linuxa.
Mam zainstalowanego openSUSE Leap 15.3 na laptopie. Poprzednio - do wczoraj było to 15.2.
Mam podłączoną poprzez USB drukarkę Brother MFC-5490CN. Działało to bez problemowo - drukowanie i skanowanie. Kilka dni temu nagle nagle drukarka przestałą działać, możliwe że po wgraniu uaktualnień. Próbowałem przeinstalować sterowniki... bez efektu - dalej brak wydruku.
W końcu przeinstalowałem system robiąc uaktualnienie do 15.3 (co i tak miałem w planie). Dalej wszystko działa poza drukowaniem. Skaner - po zainstalowaniu działa bez problemów, Czytnik kart w drukarce tak samo.
Po zmianie połączenia na Ethernet - tak samo komputer widzi drukarkę - wykrywa i poprawnie instaluje sterowniki, ale nic nie drukuje.
Co mogę i jak mogę szukać?
W pliku /var/log/cups/error_log żadnych komunikatów o błędach nie widzę.

szwagier
08-Sep-2021, 22:53
Spróbuj tak:
Zainstaluj aplikację system-config-printer.
Uruchom ją (System>Ustawienie drukowania), sprawdź czy drukarka jest widoczna, jeżeli tak to kliknij w jej ikonę i poustawiaj co trzeba. Sprawdź wydruk próbny.
Mniemam że zainstalowałeś najnowsze sterowniki ze strony Brothera - 5 szt.

ZIWK
09-Sep-2021, 06:21
Uruchom ją (System>Ustawienie drukowania), sprawdź czy drukarka jest widoczna, jeżeli tak to kliknij w jej ikonę i poustawiaj co trzeba. Sprawdź wydruk próbny.

Drukarka bez problemu jest widoczna - zarówno po USB jak i po Ethernecie. Mogę zmieniać jej ustawienia (jakość, format itd.).
Przy próbie wydruku strony testowej CUPS - nie ma reakcji - jest tylko komunikat "Strona próbna została wysłana jako zadanie 285" i cisza - nic, żadnych komunikatów, jakby szło w krzaki. Oczywiście na liście zadań wydrukowanych (ukończonych) jest...
Ciekawe się dzieje przy próbie wydruku strony testowej DRUKARKI - tej funkcji drukarka nie posiada!. Gdy to robię poprzez web-interfejs CUPS to drukarka wybudza się ze spoczynku, pokazuje przez pół sekundy komunikat "PRZYJMUJĘ DANE" i koniec. Przy próbie wywołania tego poprzez system_config - zamiast wysłania danych do drukarki otrzymuję błąd "Wystąpił błąd podczas działania serwera CUPS "client-error-bad-request"" i koniec, drukarka nie pokazuje żadnego działania.

Mniemam że zainstalowałeś najnowsze sterowniki ze strony Brothera - 5 szt.

5 szt? - do obsługi drukarki są tylko: 2. Są też 2 do skanera (DZIAŁA bez problemowo!) i 1 fax-owy. Wszystkie są bezpośrednio od Brothera.

szwagier
09-Sep-2021, 09:02
Pozostaje ci sprawdzić czy na samej drukarce coś się nie przestawiło. Sprawdź wszystkie opcje po kolei czy są poprawne. Też miałem kiedyś problem z wydrukiem, nawet bios w drukarce podmieniłem, a okazało się że wystarczyło poustawiać na drukarce. Oczywiście ręcznie, przyciskami.

przem
09-Sep-2021, 11:26
A sprawdź jeszcze czy serwis jest aktywny:

sudo systemctl status cups

Jeśli serwis jest aktywny to pozostaje Tobie zastanowić się czy masz zainstalowane 32-bit zależności dla sterowników Brothera. Nie wiem czemu działa skaner - może wymaga już nowszych bibliotek
W każdym bądź razie spróbuj zainstalować to (instalacja pociągnie za sobą zależności):

sudo zypper in libusb-0_1-4 libusb-0_1-4-32bit

Daj znać jak poszło, ponieważ zastanawiam się nad nową drukarką: Brother vs. HP

ZIWK
09-Sep-2021, 13:02
Drukarka, laptop i kabel pomiędzy są sprawne w 100% (założyłem stary dysk z Windą i poszło bez zająknięcia).
Serwis CUPS działa...
Zależności są...
... a dalej Mi nie działa :(

Co do drukarek Brothera - używam od lat i polecam. IMHO solidna konstrukcja i dostępne instrukcje serwisowe :) . Szybkość i jakość wydruku bez zastrzeżeń. Jeśli Ci zależy na kosztach, to albo stara, jeszcze bez chipa w kartridżach zamienniki można dostać na kilogramy ;), albo nowa z możliwością dolewania atramentów - ale wtedy taniego zakupu samej drukarki nie będzie.
HP współczesnych nie znam - nie wypowiadam się.

przem
10-Sep-2021, 04:50
Jak po tych instrukcjach nie pójdzie, to nie wiem co...
https://help.brother-usa.com/app/answers/detail/a_id/165343/~/unable-to-print-opensuse---linux
(http://<br /> https://help.brother-usa.com/app/answers/detail/a_id/165343/~/unable-to-print-opensuse---linux<br />)
Ale jakby co, to luknij jeszcze tu:
https://forums.opensuse.org/showthread.php/531271-Brother-printer-driver-installs-but-can-t-print/page3

Dzięki za recenzje, przyda się - jak już to ze stałym zasilaniem w tusz.

szwagier
10-Sep-2021, 09:54
Drukarka, laptop i kabel pomiędzy są sprawne w 100% (założyłem stary dysk z Windą i poszło bez zająknięcia).
Serwis CUPS działa...
Zależności są...
... a dalej Mi nie działa :(

Ewidentnie masz spitolony system. Powiadasz że zrobiłeś aktualizację do 15.3, ale błąd z 15.2 został.
Spróbuj wyczyścić katalog temp, może tam jakiś babol siedzi.
Albo zrób czystą instalkę i po problemie. Na 15.3 Brother chodzi jak rakieta, sam od dawna używam sprzęt tej firmy bo jest najlepszy. :)

Edit:
Możesz też sprawdzić czy nie ma jakiegoś syfu w plikach konfiguracyjnych KDE. Wejdź do Yast, załóż nowego użytkownika, potem przeloguj się na niego i sprawdź drukowanie. Jak będzie OK to podmień katalog .config u starego usera a nowego usuń.