PDA

View Full Version : A może tak Mac?

filip76
11-Mar-2020, 12:08
Witajcie, wątek trochę żartobliwy ale nie do końca :) Mam starego blaszaka, którego składaliśmy razem jeszcze na starym forum. Ostatnio padła mi sieciówka na płycie głównej i ratowałem się dokładaniem nowej na PCI-e. Póki co komputer działa ale najlepsze lata ma za sobą.

Z założenia jest to komputer wieloużytkownikowy i serwer SMB/DLNA - domownik może zalogować się na swoje konto albo podpiąć swoim kompem do zasobów się sieciowych. Z tego tytułu jest tam sporo partycji na dwóch dyskach, moje /home jest na oddzielnej partycji i zaszyfrowane :) Wieloużytkownikowość bym jednak ograniczył do siebie i żony, dla reszty - dostęp do samby/dlna.

Ponieważ ja i żona mamy ajfony, zacząłem myśleć o jakimś komputerze z jabłkiem. Żony laptop na windowsie dogorywa i nie da się z niego wygodnie korzystać, a czasami trzeba (iTunes). Podoba mi się też opcja Handoff - dłubię na jednym urządzeniu, a kończę na innym, bo wszędzie mam to samo (ekosystem).

Żeby nie było różowo, raczej myślę o czymś używanym. Raczej nie wywalę tyle kasy, by zastąpić blaszaka czymś nowszym i mocniejszym. Mam 1,5 TB na blaszaku i trzymałbym go w roli serwera, pewnie zostałby na nim tylko zasoby ogólne, swoje dokumenty z /home wrzuciłbym na maca. Najprościej kupić jakiegoś MacBooka Air ale myślałem też o iMacu (kompletny sprzęt) albo poskładać maca mini z monitorem na dwa wejścia i wtedy wywalam z blaszaka stary monitor, blaszak pracuje jako serwer, a w razie W mam monitor do podłączenia :)

Jedyny problem jest taki, że kupię względnie słaby komputer z jabłkiem ze względu na koszty i posiadanego blaszaka, po czym padnie mi blaszak (płyta główna) i zostaną mi 2 dyski hdd i napęd cd... Pewnie dałoby się to ogarnąć i pod makiem....

Jak to widzicie?

filip76
12-Mar-2020, 21:21
Dyskusja się nie klei coś :)

Czy miał ktoś do czynienia z Easynas - dystrybucją serwerową opartą na OpenSuse? Monitor potrzebny do instalacji i ew. naprawy systemu, poza tym zarządzalny przez www.
Czy naszym susełkiem da się zarządzać przez www?

daiki
19-Mar-2020, 05:17
Co do Maca, to ja bym Ci proponował raczej zwykłego laptopa z Win. W razie czego są dużo tańsze komponenty oraz serwis, mniejsze problemy z kompatybilnością.

filip76
21-Mar-2020, 04:25
Jeśli już, to wymienię blaszaka na nowszego i zostanę na linuksie ;) Jeśli laptop, to dla żony i tutaj albo MacBook Air albo - tak jak proponujesz coś na Windows, żeby była kompatybilna. Mnie Windows potrzebny tylko do iTunes, cała resztę załatwiam na blaszaku z OpenSuse.

Miałbyś jakieś typy odnośnie laptopa z Win? Nie musi być mocarny ani duży, raczej lekki i mobilny, coś a'la tablet ale niekoniecznie dotykowy, chodzi o lekkość, baterię i zastosowanie - wziąć w podróż czy do łóżka. Cała reszta, typu magazyn <zdjęć, muzyki, gimp itp. - załatwiamy na blaszaku.

BTW - muszę pokombinować z VPN i może sobie stworze prywatną chmurę ;)

pbojczuk
22-Mar-2020, 11:38
Od zawsze byłem fanem przechodzonych laptopów. Najchętniej wybierałem coś z naklejką Dell Latitude albo IBM/Lenovo ThinkPad*. I taką perspektywę miałbym jeszcze jakieś sześć lat temu. Ale dzisiaj? Pojęcia nie mam, co maiłym zrobić w podobnej sytuacji. Tablet plus jakaś klawiatura? A może jakiś Chromebook? Trzymając się używanego sprzętu sprawdziłbym, jak się zachowują po latach laptopy typu Asus Transformer czy Acer Switch i jakie są możliwości odświeżenia komponentów - zwłaszcza baterii. A może jakaś Yoga od Lenovo? Można też dzisiaj szukać tanich nowych laptopów z założeniem, że spokojnie mogą się rozpaść po dwóch latach, bo po tym czasie kupi się kolejne podobne.

I druga perspektywa: czy jesteś pewien, że openSUSE to właściwa "warstwa abstrakcji" dla sprzętu Twojej żony?

*Prywatnie cały czas klikam na T60.

filip76
22-Mar-2020, 12:32
Robię się leniwy na starość. Podoba mi się Handoff i fajnie byłoby mieć kompletny ekosystem ale ceny są zaporowe.
Czy z MacBookiem czy mini i tak musiałbym zostawić blaszaka / NASa / DASa

Prawdopodobnie ja zostanę z blaszakiem, a żona - z laptopem - albo MacBookiem Air w podstawowej konfiguracji albo z czymś nieco tańszym ale mocniejszym na Win10. Office, internet - i tyle. Blaszak będzie dalej serwerem SMB / DLNA - taka będzie jej styczność z openSuse ;)

Tak z ciekawości patrzyłem, że nowego blaszaka bym za 2500 - 3000 złożył, a za 1000 bym w starym blaszaku płytę wymienił i procesor. Za 1000 monitor, bo stary wymaga wymiany. Do Maca za 1000 to kupiłbym klawiaturę i mysz :)

Do tego jakiś szybki dysk na system i za 2500 mam nową maszynę. 2500 - 2700 i jest jakiś nowy Asus dla żony czyli w cenie gołego Maca mini mamy wypas dla dwóch osób ;)

Sorry ale ja bardziej siebie muszę przekonać :)

PS. Będę chyba rozwijał wątek upgrade’u blaszaka.

filip76
24-Mar-2020, 00:52
Przepraszam za post pod postem ale nie dało się już edytować. Będę tu troszkę śmiecił ale mam nadzieję, że pozwolicie, bo to luźny wątek.

Wciąż się waham czy nie zmienić komputer na Maca. Mój blaszak to już staruszek, laptop żony z Windowsem 10 ledwo działa więc albo żona wymieni lapka z Windowsem na lapka z Windowsem i 10x więcej RAM a ja poczekam, aż mi blaszak padnie albo... sprężyć się i kupić Maca w jakieś kiepskawej konfiguracji. Tak jak pisałem - mielibyśmy już ekosystem.

Podstawowa konfiguracja Maca wynika z absurdalnych cen - np. podwojenie pamięci z 128 na 256 to koszt 1000 zł. Za ten 1000 zł to ja sobie wymienię obudowę w blaszaku, tak aby zmieściła mi 2xHDD 3,5", nawet dyski mogę wymienić na nowe, dam 2x2TB na serwer lustrzany i postawię Freenas :)

Próbowałem w VB uruchomić Easynas czyli dystrybucję opartą o openSUSE ale wywala mi się w czasie instalacji (próbowałem 0.8 i 1.0). Za to freenas ładnie się zainstalował i teraz sobie ćwiczę :)

Ma ktoś z Was doświadczenia z tym serwerem? Da się na tym uruchomić drukarkę i cd-rom?